Chiny, ZEA oraz Włochy testują inteligentne hełmy mierzące temperaturę

Policja w Chinach, Dubaju i we Włoszech używa tych hełmów obserwacyjnych do skanowania ludzi pod kątem gorączki COVID-19, gdy przechodzą obok i może to stać się normalnością w przyszłości.


Chińska policja, personel medyczny i pracownicy transportu używają inteligentnych kasków do monitorowania ludzi pod kątem wysokich temperatur w walce z COVID-19.


Hełmy są produkowane przez chińską firmę KC Wearable i wykorzystują obrazowanie termiczne do mierzenia temperatury ludzi z odległości około dwóch metrów. Hełmy pojawiają się teraz na całym świecie, a firma powiedziała BI, że trafiają na policję we Włoszech i Dubaju, a inne zachodnie rządy wykazują zainteresowanie.


Eksperci twierdzą, że skanowanie termiczne może być dobrym sposobem mierzenia gorączki, ale kwestionują skuteczność takich środków, ponieważ niektóre osoby dotknięte COVID-19 są bezobjawowe i nie mają temperatury.


Wideo zaczyna się odpowiednio groźną muzyką. Po lewej stronie stoi nieruchomy policjant, którego twarz skrywa przerośnięty hełm z zamontowaną u góry kamerą. Po prawej stronie jest transmisja na żywo z samego hełmu, pokazująca ludzi chodzących w maskach na twarz. Gdy się poruszają, nad ich głowami wyświetla się liczba – temperatura ich żywego ciała, zarejestrowana przez kamerę na podczerwień hełmu.


To jest film na YouTube reklamujący towary KC Wearable, jednej z wielu chińskich firm promujących futurystyczną technologię monitoringu, aby śledzić epidemię COVID-19.


Jego inteligentny kask KC N901 jest wyposażony w procesor ARM, ekran z wyświetlaczem rzeczywistości rozszerzonej, kamerę na podczerwień i kamerę światła widzialnego. Zgodnie ze specyfikacjami urządzenia przedstawionymi przez Business Insider, użytkownik może wykryć temperaturę przechodniów z dokładnością do 0,3 stopnia Celsjusza w promieniu około dwóch metrów.

Funkcjonariusz policji w hełmie może wykonać jedną z następujących czynności: Zmierzyć temperaturę określonej osoby; mierzyć temperatury ludzi przechodzących w większych tłumach; zeskanować kod QR osoby w celu znalezienia danych osobowych; rozpoznawać tablice rejestracyjne; dostrzec ludzi w ciemności; lub rozpoznawać ludzi za pomocą rozpoznawania twarzy.

Firma twierdzi, że wszelkie przechwycone informacje są przechowywane na samym kasku.

Według globalnego szefa KC Wearable, dr Jie Guo, w Chinach jest już używanych ponad 1000 hełmów. Powiedziała, że ​​jeden nienazwany kraj zamówił setki hełmów i nadchodzą kolejne międzynarodowe umowy. Kaski kosztują od 5000 do 7000 USD za sztukę.

Dodała, że ​​klienci wcześniej składali zamówienia na próbki, testowali urządzenia, a następnie składali większe zamówienia.

Firma twierdzi, że wysłała hełmy do włoskiej policji wojskowej carabinieri i do rządu holenderskiego w celu przetestowania. Policja również używa tych urządzeń w Dubaju.

Business Insider zwrócił się do ambasady włoskiej i rządu holenderskiego o komentarz. Żaden z nich nie odpowiedział, ale włoski użytkownik Reddita zauważył w tym miesiącu uzbrojonego strażnika w hełmach przed katedrą w Mediolanie.

Zapytany o dokładność skanowania temperatury hełmu, dr Guo powiedział, że precyzja wynosiła „96%” i że firma przeprowadziła szeroko zakrojone testy.

Dr Guo powiedział Business Insider: „Władze rządowe i niektórzy prywatni nabywcy używają kasków. W Chinach lokalni policjanci, pielęgniarki, ochroniarze i ludzie [pracownicy] punktów kontrolnych na stacjach metra używają kasków”.

Dodała, że urządzenia są elastyczne. „W wielu miejscach używają stacjonarnych kamer na podczerwień, ale nasze hełmy mogą być używane z większą elastycznością, przystosowalnością – można je nosić lub założyć na statywie”.

Jeśli kask w trybie skanowania temperatury wykryje kogoś w pobliżu z gorączką, włączy się alarm. Daje ostrzeżenie bezpośrednio użytkownikowi ”- powiedział dr Guo.

Eksperci są sceptyczni

Istnieją mieszane dowody na to, że kontrola temperatury działa. Eksperci są sceptyczni co do tego, jak pomocne będzie skanowanie temperatury.

Profesor Davey Jones z Bangor University, który kierował projektem badawczym dotyczącym rozprzestrzeniania się COVID-19, wskazał na statek wycieczkowy Diamond Princess, który po omacku ​​zareagował, gdy koronawirus rozprzestrzenił się na statku, zarażając około 700 osób i zabijając osiem.

„Co najmniej 25% populacji nie miało żadnych objawów, więc najwyraźniej nie mają temperatury” – powiedział. „W efekcie tracisz ogromny procent tych ludzi, a oni nadal wydalają wirusa”.

Profesor Jones dodał, że ludzie mogą mieć gorączkę z wielu innych powodów, takich jak przechodzenie menopauzy. „To prowadzi do wielu fałszywych alarmów” – powiedział.

Dr Chris Wright, lekarz i ekspert w dziedzinie obrazowania termicznego na Uniwersytecie w Exeter, powiedział, że skanowanie temperatury może być przydatne „jeśli zostanie wykonane prawidłowo”.

 • Najdokładniejszym sposobem mierzenia czyjejś temperatury jest wewnętrzny kącik oka – powiedział.

„Osoba musi patrzeć prosto w kamerę, ponieważ odczyt będzie miał wpływ na kąt” – powiedział BI w e-mailu. „Również odległość jest kluczowa. Zbyt blisko i odczyt będzie jawnie dotknięty przez operatora kamery, zbyt daleko, a czułość zostanie utracona”.

Rzeczywistość zaczyna coraz bardziej przypominać Cyberpunka…

Źródło: https://www.businessinsider.com/coronavirus-italy-holland-china-temperature-scanning-helmets-2020-5?r=DE&IR=T

2 thoughts on “Chiny, ZEA oraz Włochy testują inteligentne hełmy mierzące temperaturę

 • 18 lutego 2021 o 21:26
  Permalink

  We lby strzelac noszącym takie ustrojstwo na pustym czerepie!

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2021 o 21:53
  Permalink

  Интересно спасет красота мир или уже нет[url=http://sluganie.blogspot.com].[/url] Может все ? Сожет мы уже опоздали навсегда?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *