Policja wykorzystuje koronawirusa do dręczenia i przemocy wobec ludzi

GAZY ŁZAWIĄCE, BICIE, WYBIELACZE, GUMOWE KULE, NAJBARDZIEJ EKSTREMALNE SPOSOBY DRĘCZENIA LUDZI W CELU RZEKOMEJ WALKI Z WIRUSEM.
 
Przemoc i upokorzenie jest stosowane do nadzorowania godziny policyjnej w trakcie koronawirusa na całym świecie, często dotyka ono najbiedniejszych i bardziej bezbronnych.
 
Blokady z powodu koronawirusa zostały rozszerzone na całym świecie, miliardy ludzi odkryły, że stoją obecnie w obliczu bezprecedensowych ograniczeń. Policja na całym świecie uzyskała pozwolenie na kontrolowanie zachowań w sposób, który normalnie byłby ekstremalny nawet w przypadku państwa autorytarnego.
 
W południowej Afryce w RPA policja i żołnierze użyli gumowych kul, aby wymusić zamknięcie po setkach kupujących zebranych przed supermarketem w Johannesburgu, pomimo niewielkiej liczby „zarażonych” (3900 osób na 52 milionowy naród). „To są ludzie, którzy nie mają dobrej woli, ludzie, którzy robią dokładnie to, czego im zakazano” – tak opisała ich policja.

 
Hiszpania

W Hiszpanii kobieta która wyszła z domu pobiegać, została aresztowana przez policję. Było to w czasie kiedy przepisy stanowiły, że ludzie mogą wychodzić z domu tylko po to, aby iść do pracy (tylko jeśli nie mogą w domu) i by zrobić zapasy. Wychodzenie by poćwiczyć było surowo zabronione. Gdy biegaczka walczyła z policją, wołając o pomoc, została sfilmowana przez mieszkańców blisko miejsca zdarzenia, którzy mieli absolutnie zerową sympatię dla jej losu. „To niesprawiedliwe, że wychodzisz biegać, cholerna idiotko!”, Krzyczała kobieta, która filmowała tą sytuację. Padały również okrzyki „Narażasz innych na niebezpieczeństwo”, „Głupia ci*a”, „Idiotko wsiadaj do radiowozu!”

Kiedy policja w końcu zabiera wicemistrza i zaczyna ją przenosić do radiowozu, osoba komentująca krzyczy do zatrzymanego: „Nie opieraj się! Pozwól im wykonywać swoją pracę, głupcze! Co za suka, naprawdę”. Kobieta im odparła – „To trwa już tydzień!” [2]
 
Kenia
 
W Kenii ludzie wyszli na ulicę z hasłami „Policja zabiła więcej z nas, niż koronawirus!” – co najmniej 15 osób zostało zabitych, a 31 rannych, niedługi czas po wprowadzeniu tam godziny policyjnej, jak poinformowały organy policji.
We wtorek 31 marca policja w Kenii złożyła „szczere kondolencje” po tym, jak 13-letni chłopiec został postrzelony i zabity na swoim balkonie w Nairobi, gdy policja poruszała się po okolicy, egzekwując godzinę policyjną na koronawirusa.
„Przychodzą krzycząc i bijąc nas jak krowy, a my jesteśmy przestrzegającymi prawa obywatelami” – powiedział Hussein Moyo, ojciec Yasina, chłopca, który został zastrzelony. [3]
 
Indie
 
Siły policyjne na całym świecie stosują wyczerpujące i upokarzające kary, aby wymusić kwarantannę na najbiedniejszych i najbardziej wrażliwych grupach, w tym dziesiątkach milionów, które żyją z dnia na dzień i ryzykują głodem, jeśli nie przeciwstawią się zamknięciom i nie będą szukać pracy.
Pod koniec marca w internecie pojawiło się nagranie pokazujące migrujących robotników w Indiach skulonych na poboczu drogi, gdy są opryskiwani chemikaliami, najwyraźniej próbując ich zdezynfekować, zanim wjechali do ich rodzinnej prowincji.
 
Pracownicy, którzy wrócili z Delhi, byli pokryci środkiem wybielającym, podchlorynem sodu, który może spowodować uszkodzenie skóry, oczu i płuc, donosi Indian Express. W innym miejscu, w Pendżabie, ludzie oskarżeni o łamanie zasad kwarantanny byli zmuszani do robienia przysiadów, skandując: „Jesteśmy wrogami społeczeństwa. Nie możemy siedzieć w domu ”. [4]
 

 
 
 
Podobną upokarzającą taktykę stosowała policja w Paragwaju, gdzie ludzie łamiący zasady kwarantanny byli zmuszani do wykonywania skoków z gwiazd i grożono im paralizatorem. Inni zostali poproszeni o powtórzenie „Nie wychodzę ponownie z domu, oficerze”, leżąc twarzą do podłogi.
Często są to osoby najmniej zamożne – których nie stać na zaprzestanie pracy lub które są zmuszone całymi dniami spacerować, aby wrócić do swoich rodzinnych wiosek z miast, w których pracowali przed pojawieniem się wirusa – są celem takich kar.
 
W stolicy Paragwaju Asunción Alberto Ruíz, członek organizacji społecznej mieszkańców ubogiej dzielnicy Tacumbú, powiedział Guardianowi, że władze zrobiły bardzo niewiele, aby wspierać rodziny pozostawione bez żadnego dochodu.
 
Prawie wszyscy obywatele tego kraju są zamknięci w swoich domach. „Mówią ci, żebyś został w domu, żeby chronić swoją rodzinę. Ale w biednych dzielnicach musisz wyjść, żeby zarobić na życie: jeśli tego nie zrobisz, umrzesz z głodu ”- powiedział Ruíz.
 
Romowie
Z powodu lockdownu obowiązującego w całej Europie, największa i najbardziej zmarginalizowana mniejszość na kontynencie – Romowie – jest zdana na łaskę rasistowskich i agresywnych funkcjonariuszy policji, którzy wydają się nikomu nie odpowiadać.

Funkcjonariusze policji od Słowacji po Irlandię, którzy potrzebują niewielkiej zachęty, by terroryzować Romów nawet w normalnych warunkach, wykorzystują bezprecedensową sytuację w zakresie zdrowia publicznego, z którą mamy obecnie do czynienia, aby bezkarnie znęcać się, bić i nękać bezkarnych Romów, kobiety, a nawet dzieci .

W ciągu ostatnich kilku miesięcy blokady i środki dystansowania społecznego narzucone przez rządy w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19 doprowadziły do ​​nowego wzrostu liczby przypadków brutalności policji na całym świecie i zaostrzyły znęcanie się, z jakim Romowie już się borykali.

W samej Rumunii w kwietniu 2020 odnotowano co najmniej osiem incydentów, w których funkcjonariusze policji użyli nieproporcjonalnej siły wobec Romów. Nagranie wideo z jednego z tych incydentów, które miało miejsce w mieście Bolintin-Vale, pokazuje policjantów bijących ośmiu zakutych w kajdanki Romów i jednego 13-letniego chłopca za rzekome zorganizowanie grilla przed jednym z ich domów. Kilku policjantów i żandarmów w mundurach i bez mundurów bierze udział w karze zbiorowej. Widzimy dwóch oficerów trzymających ramiona Romów krzyczących w agonii, a trzeci biczuje gołymi podeszwami swoich stóp. Słychać innego funkcjonariusza, który używa rasistowskich obelg i grozi każdemu, kto odważy się zgłosić incydent. [5]

To jest kierunek w którym zmierza świat i świat absurdów w jakim przyszło nam żyć. Irracjonalny strach pozbawił ludzi jakiejkolwiek empatii i współczucia. Coraz większe restrykcje i brutalniejsze ograniczenia wskazują, że będzie tylko gorzej.

————————–

[1] https://www.theguardian.com/world/2020/mar/28/south-africa-police-rubber-bullets-shoppers-covid-19-lockdown

[2] https://en.as.com/en/2020/03/21/videos/1584804866_376286.html

[3] & [4] https://www.theguardian.com/global-development/2020/apr/01/extreme-coronavirus-lockdown-controls-raise-fears-for-worlds-poorest

[5] https://www.aljazeera.com/opinions/2020/5/14/police-are-using-the-covid-19-pandemic-as-an-excuse-to-abuse-roma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *