Rząd federalny USA kupuje wyposażenie bojowe by tłumić protesty

Zamówienia dotyczą jednorazowych kajdanek, masek przeciwgazowych, hełmów balistycznych, rękawic bojowych i wyposażenia policji federalnej przydzielonej do placówek ds. Weteranów.

Jak wynika z ujawnionych informacji, rząd federalny zwiększył wydatki związane z bezpieczeństwem i policją w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, w tym wydawanie umów na sprzęt do zamieszek.

Zamówienia obejmują zamówienia na jednorazowe kajdanki, maski przeciwgazowe, hełmy balistyczne i rękawice podczas zamieszek, a także sprzęt ochronny dla organów ścigania dla policji federalnej przydzielony do ochrony obiektów Veterans Affairs. Zamówienia zostały przyspieszone na podstawie specjalnego zezwolenia „w odpowiedzi na wybuch epidemii Covid-19”.

Departament Spraw Weteranów, który zarządza blisko 1500 placówkami służby zdrowia w całym kraju, przedłużył również specjalne kontrakty na usługi bezpieczeństwa związane z koronawirusem.

Redcon Solutions Group, prywatna firma ochroniarska założona przez weteranów wojny w Iraku, wygrała ponad 1,6 miliona dolarów kontraktów na zapewnienie ochroniarzy dla „usług ochrony Covid-19”. Podobne kontrakty zostały podpisane z prywatnymi firmami ochroniarskimi, aby chronić obiekty VA m.in. w San Francisco, Des Moines i Fayetteville.

Podwyższone kontrakty bezpieczeństwa pojawiły się wkrótce po niedawnym raporcie Generalnego Inspektora, który odnotował wzrost absencji wśród pracowników VA i niedobory wśród policji VA. Raport IG zauważył, że istnieje „dodatkowe obciążenie spowodowane koniecznością dodatkowej obecności policji w badaniach przesiewowych w związku z COVID-19” weteranów we wszystkich placówkach służby zdrowia VA i zalecił zatrudnienie kontraktowych usług ochroniarskich.

Nie wszyscy policjanci VA posiadali broń palną do 2000 roku, kiedy agencja rozpoczęła program dostarczania sprzętu wojskowego siłom policyjnym w całym kraju.

„W latach 2005–2014 departamenty policji VA nabyły kamizelki kuloodporne o wartości milionów dolarów, środki chemiczne, sprzęt noktowizyjny oraz inną broń i sprzęt taktyczny” – podał The Intercept w zeszłym roku. Jednak raport Generalnego Inspektora z grudnia 2018 r. Wykazał, że niedopatrzenie było niewielkie. „OIG stwierdził, że siły w mniej więcej trzech na cztery obiekty nie były poddawane kontroli na czas. Ponadto nieliczne dane zebrane na temat działań policji nie były śledzone ani oceniane w żaden systematyczny ani rygorystyczny sposób. ”

Ustawa CARES, ustawa o bodźcach o wartości 2,2 biliona dolarów, uchwalona pod koniec marca, zezwoliła również na przyznanie 850 milionów dolarów na program finansowania w sytuacjach nadzwyczajnych koronawirusa, federalny program dotacji mający na celu przygotowanie organów ścigania, funkcjonariuszy więziennych i policji na kryzys. Fundusze zostały przekazane samorządom na pokrycie kosztów nadgodzin, zakup materiałów ochronnych i pokrycie wydatków związanych z działaniami porządkowymi.

Fundusze CESF mogą zostać wykorzystane na szereg działań w zakresie reagowania na koronawirusa przez organy ścigania, w tym medyczne środki ochrony indywidualnej, nadgodziny dla funkcjonariuszy policji, szkolenia i zaopatrzenie dla ośrodków detencyjnych. Dotacje mogą być również wykorzystane na zakup bezzałogowych statków powietrznych i kamer do monitoringu wideo dla organów ścigania. Motorola Solutions, główny dostawca technologii policyjnych, zachęca samorządy lokalne do wykorzystania nowych pieniędzy na zakup szeregu oprogramowania do centrów dowodzenia i systemów analizy wideo.

Źródło: https://theintercept.com/2020/05/17/veterans-affairs-coronavirus-security-police/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *