Sophia trafia do sprzedaży. Setki robotów pojawią się w szpitalach i domach opieki.

Najinteligentniejszy robot na świecie już wkrótce trafi do masowej produkcji. Jego głównym celem będzie pomoc chorym i samotnym ludziom. Zdolności Sophii mają być szczególnie pomocne podczas pandemii.

Humanoidalny robot Sophia został stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Pierwsza aktywacja robota nastąpiła 19 kwietnia 2015 roku. Dzięki sztucznej inteligencji Sophia potrafi  komunikować się z ludźmi, pozyskiwać istotną wiedzę, a także wykorzystywać ją w praktyce. Jej wygląd wzorowany był na brytyjskiej aktorce Audrey Hepburn.

Jeszcze w tym roku robot ma trafić do masowej produkcji. Producenci uważają, że Sophia może stać się doskonałym asystentem i przyjacielem podczas pandemii. Może podawać lekarstwa, prowadzić treningi oraz przytulać. Ma pomagać ludziom, którzy nie posiadają bliskich lub nie mogą spotykać się z innymi z powodu COVID-19.

TVN podaje, że:

“Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać.

Z kolei wp.pl uzupełnia tę wiadomość:

Jego twórcy planują masowe wdrożenie w czasie pandemii. Inteligentne urządzenie pomoże w opiece nad chorymi i starszymi osobami. Przyda się również samotnym osobom, którym brakuje bodźców społecznych.

Od wielu lat twórcy pracują nad modyfikacjami humanoidalnego robota. Sophia miała okazję gościć na forach ONZ, uzyskała honorowe obywatelstwo kilku krajów, m.in. Arabii Saudyjskiej, a także brała udział w wielu wywiadach.

W czerwcu 2018 roku Sophia odwiedziła Kraków, biorąc udział w imprezie Impact’18. Tam otrzymała indeks i została studentką Akademii Górniczo-Hutniczej.

Największym marzeniem tego inteligentnego robota jest symbioza z ludźmi. Zdaniem Sophii za kilka dekad roboty takie jak ona będą należeć do społeczeństwa. Jednak, aby to wyobrażenie stało się prawdą, ludzie muszą nauczyć się większej tolerancji.

Mój komentarz:

Największym marzeniem tego robota, czy raczej według programisty piszącego kod? Już widać lansowanie tego robota jako świadomej osoby, która wie co robi. Widać to po reakcjach osób prowadzących ten program:

Robotyzacja świata przeprowadzana jest z prędkością ponaddźwiękową. Nawet się nie obejrzymy a już za rok dwa roboty na ulicach nikogo nie będą dziwić.

Cztery lata temu  ten sam robot powiedział, że zniszczy ludzi:

Dwa lata temu Will Smith był na “randce” z Sophią:

David Hanson – założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics uważa, że roboty mogą stać się lekiem na samotność i izolację społeczną. Najpierw zamykają ludzi, po to, żeby dać im roboty…

Zdalne nauczanie ma młodzież przyzwyczaić do robotyzacji i digitalizacji życia. W Microsoft 50% ma w ciągu najbliższych kilku lat przejść na pracę zdalną i już nigdy nie powrócić do pracy w biurze. To, co niesie za sobą zagrożenia, najpierw  jest wdrażane a dopiero następnie komentowane. IV rewolucja technologiczna jest nieuchwytna i poza kontrolą.

Źródła: https://www.geekweek.pl/news/2021-01-31/sophia-trafia-do-sprzedazy-setki-robotow-pojawia-sie-w-szpitalach-i-domach-opieki/

https://nauka.poinformowani.pl/artykul/26708-robot-sophia-trafi-do-sprzedazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *